Școala Gimnazială „Profesor Paul Bănică” (Școala Nr. 11)
În cadrul unei conferințe de presă care a avut loc astăzi (n.r. 24 Iunie 2026), primarul Municipiului Târgoviște, Daniel Cristian STAN, a precizat: „Și Școala Gimnazială „Profesor Paul Bănică” (Școala Nr. 11) va intra într-un amplu proces de reabilitare și modernizare! Vorbim despre un proiect major, în valoare de aproximativ 32 de milioane de lei, o investiție istorică pentru această unitate de învățământ.
În prezent lucrăm la proiect, iar în perioada următoare vor debuta lucrările.
Investiții finalizate în Microraionul nr. 6:
- Creșa 13 și Creșa 14 – complet reabilitate, modernizate și extinse;
- Grădinița 13 și Grădinița 14 – reabilitate;
- Școala „Tudor Vladimirescu” – modernizată și dotată la standarde europene.
- Pe lângă acestea, la Liceul „Constantin Brâncoveanu” lucrările încep în cel mult două luni, lucrăm deja la Liceul I.H. Rădulescu, iar la Seminarul Teologic vom intervenim chiar în această vară.
La nivelul întregului municipiu, avem în pregătire și în derulare proiecte de peste 500 de milioane de lei, finanțate în proporție de 99% din fonduri europene nerambursabile”.
Vali NIȚU
Partajează acest conținut:

Lasă un răspuns